Nasz Kodály

Zwiastun

Informacje techniczne

węgierski film dokumentalny, czas trwania: 90 minut, 2020r.
reżyser: Petrovics Eszter
w rolach głównych występują:  Ránki Fülöp, Devich Gergely

producent: Muhi András

Zdjęcie

Nasz Kodály to jednocześnie film dokumentalny i fikcja, w której z perspektywy dwóch młodych muzyków, pianisty Fülöpa  Ránkiego  i skrzypka Gergelya Devich, wraz ze stuletnim koncertem w tle, możemy poznać Zoltána Kodálya – jednego z najznakomitszych muzyków XX wieku, oraz jego mniej znaną twarz.

Film trwający półtorej godziny przedstawia dzieciństwo i lata młodości Zoltána Kodálya, zabierając nas do roku ok.1910, kiedy to powstawały takie dzieła jak I kwartet smyczkowy, Dziewięć utworów na fortepia, oraz Sonata na wiolonczelę i fortepian. Główni bohaterowie i jednocześnie przyjaciele, Kruppa Kvartett podczas przygotowań do koncertu zagranego w 2019r. na nowo odkryją dzieła Kodálya, jednocześnie rozmawiają między sobą na temat jego życia i twórczości i dzielą się tymi przemyśleniami z widzami. Odwiedzają także między innymi miejscowości Galánta és Nagyszombat, gdzie muzyk spędził dzieciństwo, oraz chodził do gimnazjum. Jadą także do okręgu Zobor, gdzie Kodály szukał inspiracji w 1905r. Część budapesztańska skupia się na latach spędzonych przez Kodálya na uniwersytecie, kiedy to powstawały najważniejsze uwory epoki, oraz wspomniane wcześniej dzieła z lat 1910, które znajdują się w Sali koncertowej Hotelu Royal przy Erzsébet körút.

W przeciwieństwie do tradycyjnych filmów, wszystkie ważne informacje zawarte są w dialogach głównych bohaterów, zapiski Kodálya możemu usłyszeć w formie monogolu wygłoszonego przez Gergő Kaszása, wykorzystano także radiowe źródła z wypowiedziami kolegów i studentów, między innymi Jánosa Ferencsika, László Vikára, Antala Dorátiego, Antala Molnára i Sándora Szokolaya.