Gemenc – Świat dolin zalewowych

Gemenc to największy w Europie Środkowej obszar leśny w dolinie zalewiskowej, gdzie woda nieustannie kształtuje rzeźbę terenu.
Dunaj ma wpływ na codzienne życie zamieszkujących to miejsce zwierząt i roślin: jednocześnie odżywia je, chroni i stanowi zagrożenie, buduje i wyniszcza. Stykające się ze sobą las i rzeka zapewniają doskonałą przestrzeń do życia
dla swoich mieszkańców: lasy zalewiskowe Gemenc stanowią dom nie tylko dla stad jeleni, dzików, dla orłów, szakali, bobrów, czapli, czy zimorodków, ale także dla jednej z największych populacji chronionych bocianów czarnych.
Przez pięć lat, z niezwykłą starannością i użyciem specjalnych technik – między innymi z zastosowaniem ukrytych, powietrznych i podwodnych kamer – powstał film przyrodniczy, prezentowany w węgierskich kinach za poleceniem
WWF. Produkcja daje możliwość wglądu w życie zwierząt, między innymi dzięki po raz pierwszy pokazywanym nagraniom, na których bocian czarny wije gniazdo i wychowuje pisklęta, czy też ujęciom ukazującym dramat ogromnego wylewu Dunaju w 2013 roku. Film kładzie nacisk nie tylko na prezentację biosfery, ale również pokazuje niezwykłą atmosferę lasów zalewiskowych, dzięki ujęciom wschodów słońca, czy wielu kadrom powietrznym, podczas gdy w tle wybrzmiewają wiecznie żywe kompozycje Straussa, Vivaldiego, Verdiego, Pucciniego, Mahlera, czy Bartóka.

Zwiastun

Zdjęcie

[tribulant_slideshow gallery_id=”14″]

Informacje techniczne

CZAS TRWANIA: około 60 minut
W reżyserii Frigyesa Olmy